Avrupa

DMW’den Almanya’da Görkemli Cumhuriyetin 100. Yıl Kutlaması

Almanya’nın Düsseldorf şehrindeki Rheinterrassen kongre merkezinde DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği, Medien Europa, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) ve Almanya merkezli diğer paydaş kuruluşlarla birlikte “Cumhuriyeti Gururlandıranlar” kutlama töreni gerçekleştirildi.

DMW’den Almanya’da Görkemli Cumhuriyetin 100. Yıl Kutlaması
05-11-2023 15:20
05-11-2023 15:25
Google News

Kutlama töreni vasıtasıyla Türkiye-Almanya arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve iş birliğinin daha yukarı noktalara çıkarılması hedeflendi. Türk-Alman dostluğu içerisinde Türkiye’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü Avrupa’da görkemli bir şekilde coşkuyla kutlandı. 

Açılış konuşmasında TADİV Başkanı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar kutlamada konuşma gerçekleştirdi. Cumhuriyetin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve şükranla anarak sözlerine başlayan Attar, Türkiye’nin ve Türk dünyasının bugün saygın bir konuma gelmesinde Atatürk’ün ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Türk-Alman ilişkilerine de değinen Attar “Modern dönemde Türk-Alman ilişkileri neredeyse cumhuriyetimizin kuruluş tarihi olan 3 Mart 1924 tarihinde iki devlet arasında imzalanmış olan dostluk anlaşmasıyla başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Birinci Dünya Savaşı’nda müttefiklik ilişkisi içerisinde yer aldığımız bir devlet olan Almanya ile her zaman iyi ilişkiler yürütmüşüzdür. Günümüzde siyasi, ekonomik, askeri ve beşerî boyutları olan ilişkilerimizi gayet başarılı yürüttüğümüz Almanya’nın bizim için diğer önemli tarafı Türkiye’den sonra Türk nüfusunun en fazla bulunduğu bir ülke oluşudur.” dedi. Attar Türk soydaşlarının Almanya’nın sosyal hayatında, iş dünyasında ve siyasetinde etkin olmalarından kıvanç duyduğunu sözlerine ekledi. Tarihte savaş yaşayan bir millet olan Alman halkını Gazze’de hayatını kaybeden masum çocuklar ve günahsız insanlar için savaşa hayır demeye davet etti. 

Kutlama töreninde konuşmasını gerçekleştiren katılımcılar arasında CDU Eski Genel Başkanı Armin Lascher de vardı. Armin Lascher, Alman lider Angela Merkel’in Başbakan olmasından sonra partisi CDU’da Genel Başkanlık görevini bıraktığı siyasetçidir. Hâlihazırda Almanya Federal Meclisi’nde CDU Milletvekili olarak siyasi faaliyetlerine devam etmektedir. Lascher, konuşmasına başlarken Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen törene katılan Prof. Dr. Aygün Attar’a ve Türkiye’den gelen misafirlere hoş geldiniz dedikten sonra tören vesilesiyle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Deneyimli siyasetçi, Türkiye’nin kadın hakları konusundaki öncü yaklaşımlarına ve Türk siyasetinde kadınların aktif rolüne övgülerini sundu. Lascher “1933 yılında İkinci Dünya Savaşı’na adım adım yaklaşıldığı bir süreçte Almanya’dan kaçan bilim adamlarına Türkiye’nin kurucu devlet başkanı Atatürk’ün sahip çıkması yüce bir erdem örneğidir. Ayrıca insan hakları temelinden bilime ne kadar önem verdiğini de gösteren bir tarih kesitidir.” dedi.

Medien Europa danışmanlık şirketinin sahibi, organizatör Burhan Üzgeç Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan kendini dünyada kabul ettirerek 100’üncü yıla erişmesinden duyduğu gururu katılımcılarla paylaştı. Türk-Alman ilişkilerinde katma değer yaratmak ve ilişkileri sürekli kılmak amacıyla bu etkinliği organize ettiklerini belirtti. Üzgeç, Cumhuriyetin 100’üncü yılında geleceği belirleyecek politikalar ve yeni stratejiler eşliğinde hızlı bir şekilde ikinci yüzyılı tasarlamaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkanı Ferhat Bozçelik yaptığı konuşmada “Gurbetçilerimiz Türkiye’den 1961 yılında misafir işçi kapsamında Almanya’ya gelmiştirler. Çalışkanlıkları, dürüstlükleri ve topluma örnek tavırlarıyla misafirlik safhasından kalıcı duruma geçmişler, ülkenin ana unsurlarından olmuşturlar. Almanya’nın yaşadığı endüstriyel kalkınma hamlesinde Türk gurbetçilerimizin payı büyüktür. Almanya Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olmasının yanı sıra en çok ihracat yaptığı ülkedir. Bu sebeplerden dolayı Cumhuriyeti Gururlandıranlar kutlama töreni kapsamında hem Almanya’da yaşayan Türk toplumu içerisinde birlik ve beraberliğin artırılması hem de Türkiye-Almanya ülkeleri arasındaki iş birliğinin perçinlenmesini amaçladık.” dedi. 

Konuşmalara Avrupa İş Adamları Kulübü (European Business Club)’nün Başkanı Zbigniew Roch ile devam edildi. Dünya üzerinde Türk halkının ve Atatürk’ün öneminden bahseden Roch, “Türk halkını özellikle tebrik etmek istiyorum, çünkü dünyada 100 yıl sonra bu saygıyı görebilen ve kuruluş aşamasında vermiş olduğu mesajları günümüzde geçerliliğini koruyan çok az ülke vardır. 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türk demokrasisinin inşası için attığı temeller, çağdaş Avrupa Birliği’nin de temelleri olmuştur.” dedi.

100’üncü Yıl Kutlama Töreni Almanya’nın en önemli kültür sanat ve endüstri şehirlerinden biri olan Düsseldorf’un gözde kongre merkezi Rheinterrassen’de düzenlendi. Medien Avrupa’nın sahibi Burhan Üzgeç’in fikri ve girişimleriyle başlatılan kutlama töreni projesi DMW, TADİV, European Business Club (EBCA), TEBA, AADDB ve Peker Holdingin destekleriyle hayata geçirildi. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1437+27
2Galatasaray1437+20
3Beşiktaş1426+5
4Kayserispor1426+5
5Adana Demirspor1423+10
6Trabzonspor1423+6
7Kasımpaşa1421-2
8Çaykur Rizespor1421-5
9Antalyaspor1420+4
10Hatayspor1418+3
11Fatih Karagümrük1417+5
12MKE Ankaragücü14170
13Sivasspor1415-7
14Gaziantep FK1415-8
15Konyaspor1414-5
16Pendikspor1413-15
17Başakşehir FK1412-6
18Samsunspor1411-10
19Alanyaspor1411-12
20İstanbulspor148-15
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ