USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Dünya Raporunda Bu Hafta

Özgür DEMİR özel haberi - 24/072022

Dünya Raporunda Bu Hafta
24-07-2022 21:33
25-07-2022 13:59
Google News


 DÜNYA

1) TEKRAR ISINIYOR!!
Batı Avrupa  sera gazı  emisyonlarını azaltmak için son otuz yılda dünyadaki herhangi bir bölgeden daha fazlasını yaptı.
Güneş  ve rüzgar  enerjisi gücünü büyük ölçüde genişletti
Kirli enerjinin maliyetini artırmak için karbon vergileri  ve diğer politikaları uygulamaya koydu.
Toplamda, Avrupa Birliği 1990'dan beri sera gazı emisyonlarını Amerika Birleşik Devletleri , Kanada , Japonya , Avustralya  veya diğer zengin ülkelerden çok daha fazla %30 oranında azalttı.
Ancak bu hafta yaşananlar Avrupa’yı eritti.
Sınırlara uymayan CO2 (karbondioksit, ana sera gazı) ile ilgili sorun budur.
En büyük iklim adaletsizlikleri, zaten daha sıcak olma eğiliminde oldukları için bu konuda derinden acı çeken düşük gelirli ülkeleri içeriyor.
Afrika Boynuzu, kuraklıkla boğuşuyor ve Güney Afrika , Şili ve Brezilya  su kıtlığıyla karşı karşıya kaliyor.
Aynı ülkeler, sanayileşme başladığından beri biriken sera gazlarının yalnızca küçük bir kısmını üretti: bu gazlar, elektrik , arabalar  ve kamyonlar  ve diğer ekonomik üretim biçimlerinden geliyor.
Örneğin Afrika , tarihsel emisyonların yaklaşık %4'ünü üretti.
Şimdi Avrupa, en azından tarihsel emisyonların büyük bir kısmından sorumlu olan diğer zengin ülkelere kıyasla, iklim değişikliğinin haksız yükünün başka bir örneği haline geliyor.
Avrupa'daki tüm temiz enerji politikalarının başarılı olmadığı doğrudur.
Ancak eksiklikler bazen emisyonları azaltmada başka herhangi bir yerden daha fazla ilerleme kaydettiği gerçeğini gizleyebilir.
Ancak şimdi, Avrupa'nın temiz enerjiye hızlı geçişine devam edip etmeyeceği belirsiz hale geldi.
Rusya'nın  Ukrayna'yı işgali  AB'yi getirdi. ABD ve İngiltere  Rus gazının yanı sıra başka enerji kaynakları aramakta ve kömür ile sıvılaştırılmış gaz gibi ikameler ise çok daha kirli.
NEDEN önemli
Çünkü gelişmekte olan ülkeler ve hatta Arjantin (kendimizi daha da az geliştirme sürecinde) gezegenin büyük kirleticileri ile yeşil gündemi tartışmak için çok dikkatli olmak zorunda kalacağız, bu da ekonomilerimiz için çok büyük maliyetler getiriyor. Çoğunu en çok kirleten ülkelerdeki şirketlere eşit bir şekilde ödeyeceğiz...

2) ABD
ÖNEMLİ LİSTE
14 Temmuz 2022 gecesi, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl derlenen ve o ülkenin Kongresine sunulan yolsuzluk ve anti-demokratik eylemlerde bulunan kişilerin listesinin en son versiyonu verildi.
Listenin gerçekliği, Engel Listesi olarak bilinen listenin hala yapım aşamasında olduğuna dair güvence veren ABD hükümet kaynakları tarafından doğrulandı.
Listenin basit bir şekilde sızdırılması, Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş vizesi  3 yıla kadar geri alınabilecek 61 kişinin isminin bir derlemesiyle bölge genelinde siyasi bir depreme neden olmaya başlayacaktır.
Listede, Başkan Joe Biden hükümetinin Orta Amerika'nın Kuzey Üçgenindeki bireylere yönelik suçlamaları, uyuşturucu kaçakçılığı için kara para aklamadan adaleti engellemeye kadar uzanıyor.
Biden hükümeti, eski Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez'in uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarıyla iadesini sağlayan başarılı stratejiyi kuzey üçgeninde tekrarlamaya kararlı.
Hernández, Temmuz 2021'de Engel Listesi'ne dahil edildi, ancak adı, Ocak 2022'de cumhurbaşkanlığından ayrılana kadar gizli kaldı.
Bu strateji, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki davaları tetikleyebilecek El Salvador, Guatemala ve Honduras'ta iktidara yakın kişilerin isimlerini hedeflemekten ibarettir.
Hernández'in başına geldiği gibi, o ülkenin Adalet Bakanlığı, ulusötesi çetelerle müzakereleri nedeniyle iki Salvadorlu yetkiliye karşı resmi bir suçlama hazırlıyor.
Honduras kongresinde Başkan Xiomara Castro'nun kilit bir parçası olan yasama başkan yardımcısı Nayib Bukele'ye en yakın iletişim danışmanlarından biri ve Alejandro Giammattei ve müttefiklerinin muhaliflerine karşı ceza soruşturması başlatan Guatemalalı savcı, ünlü yeni dahil edildi.

3) NİKARAGUA
HİÇ YAYINLANMAMIŞ
Bir önceki haberin neredeyse devamı niteliğinde, bu hafta Washington Post'un getirdiği bir görüş notunun bu sentezini sizlerle paylaşıyorum.
Ve son zamanlarda gerillalarla dolu meydanın dağlardan inen o fotoğrafların, 19 Temmuz 1979'da çekilmiş, Managua Ulusal Sarayı'nın önünde tüfeklerini göğe doğru, sevinçli ve darmadağınık bir şekilde çekilmiş fotoğrafları, bunlar bozulmaz portreler. o zamanlar yeni doğan Sandinista Devrimi'nin.
Somokista diktatörlüğünü deviren ve Caudillolar ve diktatörler tarafından tabi kılınan bu ülkenin tarihinde belirleyici bir bölüm açan bir başarı.
Bugün, 43 yıl sonra, ilan edilen ve asla yerine getirilmeyen bu ilkeler (toplumsal refah, demokrasi, siyasi çoğulculuk, kalkınma, diğerleri arasında) kurumadı bile: Uzun yıllar toz oldu.
Daniel Ortega ve Rosario Murillo, Nikaragua'da bir aile diktatörlüğünü pekiştirdi ve bu 19 Temmuz 2022'de tek ve totaliter bir parti modeline giden yolu sonlandırdı.
Aralarında Dora María Téllez gibi El Chipote hapishanesinde işkence gören devrimin tarihi şahsiyetlerinin de bulunduğu 190'dan fazla siyasi mahkûm, polis ve paramiliter güçler tarafından öldürülen yaklaşık 200.000 sürgün ve 355 kişiyle, başkan çifti bir kutlama yapmaya hazırlanıyor. Kişisel bir övgü partisi haline gelen yıldönümünde..
Ortega, yozlaşmış eski Başkan Arnoldo Alemán ile yaptığı siyasi anlaşma sayesinde 2006'da iktidara dönmüştü.
Sandinista caudillo, cumhurbaşkanlığına dönüşünü başlatır başlatmaz, son zamanlarda Venezüella lideri Hugo Chávez'den el altından ve çok anlaşılmaz bir idealle kendini kurmak için büyük miktarlarda petrodolar aldı: İktidarda kalma mücadelesi..
Böylece Katolik Kilisesi'ne terapötik kürtajı suç saymasını verdi, etki alanını genişletmek için tekrarlanan seçim sahtekarlığı yaptı ve büyük sermayeyle  korporatist bir ittifak kurdu.
Paralel olarak Nikaragua'nın tüm kurumlarını yiyip bitiriyordu, ta ki "yukarıdan gelen emirlere" körü körüne itaat dışında hiçbir özerklik işareti bırakmayana kadar.
Nikaragua , IMF gibi kuruluşlar için kabul edilebilir bir ülke imajını koruyan iyi makroekonomik rakamlar elde etti, ancak yoksulluk, işsizlik ve eşitsizlik asla yapısal olarak düzelmedi.
Ülke, Ortega-Murillo, kişiselci projesiyle aynı anda yürüdü.
Kusurlu bir demokrasi olan şey mutasyona uğramış otoriter bir “melez rejime” dönüştü.
Bu böyle devam etti ve Ortega, kısa vadede başkan yardımcısı olarak atanan eşi
Eşi’ni anayasal ardıllığın ilk satırına koydu.
Bununla birlikte, 2018'deki sosyal protestolar rejimi sarstı ve polis ve paramiliterlerin olağandışı baskısı halkın reddini belirledi.
"Melez rejim", öldüren, işkence eden, insanlık suçu işleyen kanlı bir diktatörlüğe dönüştü.
Ulusal demokrasi talebini, seçimler yoluyla barışçıl bir model değişikliği talebini dinleyemeyen Ortega-Murillos, El Carmen adlı başkanlık ve konut kompleksinde kendilerine barikat kurmaya, kapanmaya başladı.
Onlar için güç müzakere edilmez, Ortega'nın "seçilmiş kişi" olduğuna dair ilahi bir inançtan esinlenerek onlara aittir.
Zorla iktidarda kalmaya karar vermişler, ne olursa olsun... hatta -yanlış bir şekilde- savundukları "sosyalist, Hıristiyan ve destekleyici" değerlere bile.
Uluslararası toplum tarafından tamamen izole edilmiş , 2021'de genel seçimler yapıldı.
Muhalefet sandıkta iktidara itiraz etmeye çalıştı, ancak başkanlık çifti tüm muhaliflerini tutukladı.
O zamandan beri totaliterlik yoğunlaştı, muhalifler, feministler, gazeteciler, avukatlar, insan hakları savunucuları, çevreciler, yazarlar, müzisyenler, piskoposlar, kilise rahipleri, rahibeler, Twitter kullanıcıları, sivil toplum örgütleri (1.000'den fazla) dahil olmak üzere tüm eleştirel seslere zulmediyor ve avlanıyor. tarih) ve hatta onları eleştiren kendi militanları.
Sandinista Devrimi tarafından ortaya atılan tüm idealler, başkanlık çifti tarafından gömüldü: kırk yıl ve üç yıl sonra, Nikaragua'da Somozas'ınkine eşit veya ondan daha kötü bir diktatörlük dayattılar.
Özgürlüğü kazandığını ve bir daha asla siyasi mahkumları olmayacağını düşünen bir ülke, bugün El Chipote'de her eleştirel sesin işkence gördüğü tek parti rejimini pekiştiren totaliter bir hükümettir.
Bu kaçırılan... ve zorbalığa dönüşen devrimdir.
Tapınağa tüfekle hükmediyor.
4) PARAGUAY
MERCOSUR ZİRVESİ
Mercosur Cumhurbaşkanları zirvesi sırasında (özellikle Uruguay'dan  sadece Çin ile  bir anlaşmaya varıldığı yönündeki haberler nedeniyle neredeyse tüm ulusal medyanın bildirdiği) ve ortak dış ticarette %10'luk bir indirimin düzenlendiği zirvede. Tarife, La Gaceta Mercantil'in iyi kurtardığını size haber vermek istiyoruz.
Nitekim Brezilya , Mercosur'un Rusya  ve Avrasya Birliği ile bir STA (Serbest Ticaret Anlaşması) ile ilerlemesini önerdi.
Mercosur, Rusya'nın da üyesi olduğu Avrasya Birliği ile 2018 yılından bu yana bir mutabakat zaptı imzaladı ve bu belge iki blok arasındaki yakınlaşmaya temel teşkil edecek.
Brezilya'nın Zirvedeki elçisine göre (Bolsonaro katılmadı), ülkeler EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) ve Singapur  ile müzakerenin son aşamasına odaklandı.


5) PARAGUAY II
BOZUK KARTLAR?
Ve bu özetin 2. noktasında tartıştığımız Engel'in listesiyle devam ederek, ABD Dışişleri Bakanlığı sadece Orta Amerika ile ilgilenmekle kalmadı, aynı zamanda Paraguay'ın eski başkanı Horacio Cartes Jara'yı da "önemli yolsuzluk eylemleri" işlediği için işaret etti. "ABD'nin Güney Amerika ülkesi büyükelçisi Marc Ostfield'a göre.
Haber, bu cuma günü Güney Amerika ülkesinin başkenti Asunción'daki Washington temsilcisi tarafından ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde bir notla duyuruldu.
En ciddi iddialardan birini temsil eden Dışişleri Bakanlığı, "bu eylemlerin Cartes'in yakın zamanda belgelenen yabancı terör örgütleri ve ABD tarafından belirlenen diğer kuruluşlarla ilişkisini mümkün kıldığını ve sürdürdüğünü, böylece ABD'nin güvenliğini baltaladığını" ileri sürüyor. Ulusötesi suç ve terörizm ve bölgesel istikrarı tehdit ediyor.
Eski devlet başkanının oğullarından üçü de benzer bir yaptırımla suçlandı.6) İTALYA
BAŞBAKAN OLSUN
Sıcak hava dalgasının kavurduğu gibi, zaten bildiğiniz gibi, Mario Draghi, iktidar koalisyonunun 3 üye partisinden Çarşamba günü kendisine güvenoyu vermemesi üzerine nihayet istifa etmek zorunda kaldı.
Yani İtalya yeni seçimlere yürüyor, muhtemelen Ekim'de.

7) BÜYÜK İNGİLTERE
SON streç
Başbakanlık için 3 Muhafazakâr yarı finalistten ikisi kaldı: Rishi Sunak ve Luzz Truss.
Çarşamba günü yapılan  oylamasında Sunak, Truss'tan birkaç oy daha almış olsa da, şimdi gelecek olan “sıradan” Muhafazakarlar (Lordlar veya Avam Kamarası değil) içindeki genel seçim olduğundan, Truss'un daha iyi bir imaja sahip olan kazanması çok olasıdır.
Her durumda, çok sıkı bir sonuç ve bunu ancak 5 Eylül'de bileceğiz.
10) AVRUPA BİRLİĞİ
AŞIRI ORANLAR
Yüksek sıcaklıklara yardımcı olmak için  Avrupa Merkez Bankası 11 yılda ilk kez faiz oranlarını yükseltti (%0,50), politika yapıcılar tüketici fiyatlarındaki kontrolden çıkmış büyümenin kontrolünü kaybetmekten korktukça daha büyük bir artış giderek daha olası görülüyor.
Enflasyonun zaten çift haneli bölgelere girmesiyle, ECB'nin %2 hedefinin üzerinde tutunma riskiyle karşı karşıya kalıyor ve bu, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşından sarsılan bir ekonomiyi yavaşlatsa bile oran artışlarını gerektiriyor.

11) UKRAYNA  (casuslardan biri! )
TEMİZLEMELER
William Shakespeare, bir hafif sikletin lider olabilmesi için bazen eski arkadaşlarını kovması gerektiğini zaten biliyordu...
Geçen Pazar, Başkan Volodymyr Zelensky en güvendiği iki müttefiki, casus şef Ivan Bakanov ve Başsavcı Iryna Venediktova'yı devirdi.
Bir video konuşması sırasında dinleyicilere "Çok az seçeneğim vardı" dedi.
Zelensky, komutası altında çalışan 60'tan fazla yetkilinin Rus işgali altındaki topraklarda Ukrayna'ya karşı çalıştıklarından şüphelenildiğini ve kolluk kuvvetlerine karşı 650'den fazla vatana ihanet ve iş birliği davası açıldığını açıkladı.
Zelensky, "Devletin ulusal güvenliğinin temellerine yönelik bu tür suçlar... ilgili liderlere çok ciddi sorular yöneltiyor." dedi.
Rus güvenlik servislerinin onlarca yılını ????'yi işe almak ve Rus yanlısı yetkilileri Ukrayna hükümeti içinde yüksek pozisyonlara getirmek için harcadıklarını hatırlatıyor.
Kendilerini Zelensky'ye sadık olarak gören Bakanov ve Venediktova ise henüz kovulmadı.
Bakanov, Zelensky'nin çocukluk arkadaşıdır.
Soruşturma için askıya alındılar.
Ancak Ukrayna cumhurbaşkanı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin silahlı adamlardan çok daha fazlası olduğunu bildiğinin sinyalini verdi.

12) LETONYA
KÖPRÜLER YAP
Baltık ülkelerindeki en uzun demiryolu köprüsünün inşaatına başlandı
1510 metre ile Varşova ve Tallinn'i trenle birbirine bağlayacak Rail Baltica'nın mimari yıldızı
Litvanya nehri Neris üzerindeki basit bir yön tabelası başlangıcı işaret ediyor.
Kaunas ve Riga'dan geçerek Varşova ve Tallinn'i birbirine bağlayacak olan gelecekteki Avrupa demiryolu bağlantısı Rail Baltica'nın bir parçası.
Helsinki'ye feribot veya Helsinki-Tallinn tüneli ile bağlantınız olacak.
Beş AB Üye Devleti  katılıyor: Polonya  , Litvanya , Letonya  Estonya ve Finlandiya .

3) İRAN
RUSYA İLE ANLAŞMA İMZALANDI
İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Rus gaz üreticisi Gazprom, Putin'in ziyareti sırasında Salı günü yaklaşık 40 milyar dolar değerinde bir mutabakat zaptı imzaladı.
Anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İranlı ve Türk mevki aşlarıyla bir zirve için Tahran'a geldiği gün her iki şirketin CEO'ları tarafından çevrimiçi bir törenle imzalandı.
Gazprom, Kish ve Kuzey Pars gaz sahalarının geliştirilmesinde ve ayrıca 6 petrol sahasında NIOC'ye yardım edecek.
Gazprom ayrıca sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projelerinin tamamlanmasına ve gaz ihracat boru hatlarının inşasına da katılacak.
İran, Rusya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci gaz rezervine sahip, ancak ABD yaptırımları teknolojiye erişimi engelledi ve gaz ihracatının gelişimini yavaşlattı.

14) İRAN II
RUS-FARS ZİRVESİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'nın Ukrayna'nın işgali sırasında ABD ve Avrupa'ya meydan okumasının bir parçası olarak bu hafta İranlı ve Türk mevki aşlarıyla Tahran'daki üçlü zirveye katıldı.
Toplantıda bölgenin karşı karşıya olduğu birkaç acil sorun ele alındı.
Bir yanda, Batı'nın sert yaptırımlarına maruz kalan Rusya ve İran arasındaki bağları ekonomik ve siyasi alanlarda genişletme ihtiyacı ve dünya gıda krizini hafifletmek için çok ihtiyaç duyulan Ukrayna tahıl ihracatının yeniden başlaması.
Öte yandan Suriye'deki çatışma masadaydı.
İlk noktada, toplantıdan önce zaten somut bir sonuç vardı.
Bir önceki noktada da belirttiğimiz gibi İran Ulusal Petrol Şirketi ile Rus Gazprom arasında yaklaşık 40.000 milyon dolar değerinde bir mutabakat anlaşması imzalandı.
NATO üyesi Türkiye , kendisini Azerbaycan'daki kanlı çatışmalarda  Rusya ile karşı karşıya buldu , Libya  ve Suriye .
Ukrayna kuvvetlerinin Rus birliklerine saldırmak için kullandığı ölümcül insansız hava araçları bile satıldı.
Ancak Rusya pazarına da bağımlı olan Türkiye'nin Kremlin'e herhangi bir yaptırımı yok ve bu da onu Moskova için çok ihtiyaç duyulan bir ortak haline getiriyor.
Erdoğan ise Raisi ile bir önceki görüşmesinde detayları henüz bilinmeyen 8 iş birliği anlaşmasını devreye sokmuştu.
İkinci nokta, Erdoğan'ın geçen ay ülkesini Suriye'deki Kürtlere yönelik yeni bir saldırıya hazırlayacağını açıklamasına ilişkin 2017 yılında Suriye'ye barış getirmek amacıyla oluşturulan Astana süreci kapsamında yedinci üçlü zirvenin sonuçlandırılmasıydı.  Halep'in kuzeyi ve kuzeydoğusunda, Manbech ve Tel Rıfat.
Ankara, Suriye sınırında 30 km'lik bir güvenlik kemeri oluşturmaya çalışıyor ve Salı günü Türkiye cumhurbaşkanı Rusya ve İran'ın "terörle mücadelede" ülkesini desteklemesini istedi.
Ancak bu kolay bir talep değil, çünkü savaş alanında Tahran ve Moskova muhaliflere karşı Beşar Esad'ı desteklerken, Ankara tam tersi bir duruş sergiliyor ve isyancıları destekliyor.
Suriye, 2011'den beri savaş tarafından harap ediliyor.
Erdoğan'ın Tahran'ın teröre karşı Ankara ile iş birliği yapması talebine yanıt olarak Hamaney, ülkesinin bunu yapacağına dair güvence verdi ve "teröristlerin belirli bir grupla sınırlı olmadığını" vurguladı.
Hamaney, İsrail'in İslam ülkeleri arasındaki anlaşmazlığın ana nedenlerinden biri olduğunu söyledi ve "ABD ve (İsrail'i kastederek) gaspçı rejimin Filistinlilerin derin hareketini durduramayacağını" vurguladı.

15) JAPONYA
JAPON ETKİSİZLİK
Adamın cinayetinin görüntülerini inceleyen 8 güvenlik uzmanına göre, korumalar Shinzo Abe'yi ilk kaçırılan atış ile onu ölümcül şekilde yaralayan ikinci atış arasındaki 2,5 saniye içinde örttülerse veya ateş hattından uzaklaştırdılarsa kurtarabilirlerdi. Japon lider.
Yerel polis güçlerini denetleyen Ulusal Polis Teşkilatı , Abe'nin öldürülmesinin polisin  sorumluluklarını yerine getirmemesi sonucu olduğunu belirterek, güvenlik ve güvenlik önlemlerini gözden geçirmek ve önlemek için somut önlemler önermek için bir ekip oluşturduklarını söyledi. Böyle ciddi bir olayın tekrarlanması faciadır dedi.
67 yaşındaki Abe'yi halka açık yollarda konuşurken arkadan açıkta bıraktıktan sonra, güvenlik ekibi polis tarafından 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olarak tanımlanan saldırganın birkaç metre (ilk atış sırasında 7 ve 5 inç) içeri girmesine izin verdi. ikincisi) Abe'nin kontrolsüz, silah taşıması
Eski bir Navy SEAL ve CIA subayı ve şimdi güvenlik firması Prosegur'un başkan yardımcısı olan John Soltys, Abe'nin korumalarının etraflarında "eş merkezli güvenlik halkaları" varmış gibi görünmediğini söyledi.
"Kalabalık üzerinde herhangi bir gözetimi yoktu."
Video görüntüleri , ilk atıştan sonra Abe'nin dönüp sol omzunun üzerinden baktığını gösteriyor.
İki koruma, onunla ateş eden kişi arasında koşar, bunlardan biri siyah bir evrak çantası taşır (asla açılmayan bir balistik perde içerir).
Diğer ikisi, dumanın içinden yaklaşan tetikçiye doğru yöneliyor.
Abe'nin güvenliği daha sonra saldırganı kontrol edip onu tutuklasa da, güvenlik açısından Abe'yi korumak için hareket etmek yerine tetikçiye odaklanan "yanlış bir yanıt" oldu.

Uluslararası haber özetimizin bu  sayısının sonuna gelmiş bulunuyoruz; Umarız eğlenmişsinizdir ve bazı haberler öğrenmişsinizdir!
Önümüzdeki Pazar gününe kadar, çok teşekkürler!

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ