USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Dünya Raporunda Bu Hafta

Özgür DEMİR özel haberi - 30/07/2022

Dünya Raporunda Bu Hafta
31-07-2022 17:19
31-07-2022 17:23
Google News

*RUSYA:
 KOLYE DEĞİŞİKLİKLERİ
Rusya'nın acımasız askeri saldırısı  Avrupa'da gelişiyor, ancak davasına destek sağlama savaşı şimdi... Afrika'da
Rusya'nın üst düzey diplomatı SERGEY LAVROV şu anda Afrikalı müttefiklerine Moskova'nın küresel gıda krizini hafifletme taahhüdüne dair güvence vermek için bir turda.
Ancak Lavrov, aynı zamanda Orta ve Batı Afrika'da 3 ülke turunda olan Fransa Cumhurbaşkanı EMMANUEL MACRON tarafından da geçilemeyecek.
Bu arada Washington  Etiyopya  ve Mısır'a  misyonlar gönderdi.
Rusya, AB ve ABD, kendi etki alanlarını genişletmek amacıyla uzun süredir gelişmekte olan ülkeleri etkilemeye çalışıyor.
Fakat Avrupa'da savaş devam ederken, neden ŞİMDİ Afrika'ya yoğun bir şekilde odaklanılıyor?
Moskova, bir zamanlar Soğuk Savaş sırasında büyük etkiye sahip olduğu bir kıtada stratejik bir dayanak kazanmak için yıllardır Afrika ülkelerindeki yatırımlarını artırıyor.
Bu çabanın bir parçası olarak, Batı Afrika ve Libya'daki ayaklanmayı bastırmak için paralı askerler gönderiyor ve bazı Afrika ülkelerini silahlarla doldurdu.
Rusya bundan ne kazanıyor?
Metaller, elmaslar, altın ve diğer hammaddeler.
Aslında Rusya, kazançlı madencilik anlaşmalarını güvence altına almak için zayıf ve yozlaşmış Afrika hükümetleriyle olan ilişkilerden yararlanıyor. (Moskova, çıkardığı bazı metalleri silah yapmak için kullanır ve daha sonra Afrika'ya satar.)
Ek olarak, Rusya'nın Afrika ülkeleriyle ticareti 2015'ten bu yana iki katına çıkarak yılda yaklaşık 20 milyar dolara ulaştı ve 20'den fazla Afrika devleti ile silah anlaşması imzaladı.
En önemlisi, Avrupa Birliği  Afrika'nın en büyük ticaret ortağı olmaya devam ederken, birçok Afrika ülkesi bloğun işbirlikçi yaklaşımına uzun süredir içerliyor. (Örneğin AB, daha önce bloğa göçü engellemek için yardım ve yatırımı Afrika'ya şartlandırmıştı.)
Ukrayna'daki savaş  diplomatik cephede de sürdürülüyor.
Uygulama yetkileri sınırlı olsa da, Birleşmiş Milletler uluslararası normların güçlü bir hakemidir ve 55 üyeli Afrika Birliği, BM'nin en büyük oylama bloğudur.
Gerçekten de, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı Mart ayında BM'de oylamaya sunulduğunda 17 Afrika devletinin taraf tutmaktan kaçınması Kremlin için bir nimetti.


* ABD
İYİ VE KÖTÜ
JOE BIIDEN için İYİ haberler  var.
Sorun şu ki KÖTÜ haber   çok uzakta görünmüyor.
Bazı örneklere bakalım...
İyi haber: Partinizdeki milletvekilleri bazı önemli yasama zaferlerine hazırlanıyor: Salı günü, Senato yarı iletkenler ve diğer ileri teknolojilerde rekabet gücünü artırmak için önemli Cumhuriyetçi desteğiyle 280 milyar dolarlık bir araştırma fonu ve hibe paketini onayladı.
Önümüzdeki haftalarda, Kongre'deki Demokratik çoğunlukların, Demokrat seçmenler arasında çok popüler bir adım olan, maliyeti düşürecek ve federal yasada eşcinsel ve ırklar arası evlilik haklarını onaylayacak ilk büyük reçeteli ilaç yasasını bir nesilde geçirmesi bekleniyor. .
  Kötü haber: Demokratlar başarılarının iletişimini  büyük ölçüde geliştirmedikçe, bu başarıların siyasi faydaları zayıf olacaktır.
8 ay önce Demokratlar, ülkenin yollarını  köprüleri , rayları  ve geniş bandı  iyileştirmek için 550 milyar dolar yatırım yapacak dönüm noktası niteliğinde ve oldukça popüler bir altyapı faturasını onayladı ve yakın tarihli bir ankete göre Amerikalıların sadece %24'ü bunun olduğunu biliyor.
Ancak Federal Rezerv ‘in Çarşamba günü faiz oranlarını tekrar artırma kararı ve ABD'nin resesyona girdiğine dair erken bir rapor bu hafta ulusal haberlere hakim.

İyi haber: Biden'ın sağlığı düzeliyor. Paxlovid ilacı, güvenilir köpeği  Komutanı ve İrlanda hakkında bir yığın kitap yardımıyla Başkan Biden, COVID-19'u yenmiş gibi görünüyor.
Çarşamba günü testi negatif çıktı.
Kötü haber: Başkan seçmenlerinin Amerikalıları COVID-19 krizinden çıkaracağını umdukları şimdi ulusal bir maymun çiçeği acil durumu ilan edip etmemeye karar vermeli .
Bu hastalık, COVID ile ilişkili tehlikelere hiç benzemiyor, ancak varlığı ABD'nin hala kriz modunda kaldığı algısını körüklüyor.

İyi haber: Başkan Biden'ın onaylamama notlarına rağmen, partisinin Kasım ayında yapılacak  ara seçimlerden sonra Senato'nun kontrolünü elinde tutma şansı var gibi görünüyor.
En rekabetçi eyaletlerdeki Demokratik Senato adayları Biden'ın sayılarının çok ötesinde ve J.D. Vance (Ohio) ve Herschel Walker (Gürcistan) bocalıyor.
Kötü haber: Demokratların Meclis'teki çoğunluğunu koruma şansları çok daha uzak. O kadar ki, aslında, Kongre'deki en güçlü Demokrat olan Nancy Pelosi, Meclis Başkanı olarak kalma şansından çok siyasi mirasıyla ilgileniyor gibi görünüyor. Cumhuriyetçi çoğunluk, Biden yönetiminin herhangi bir önemli yasama teklifini oyalayacak ve muhtemelen başkanın gerçek ve algılanan başarısızlıklarına ilişkin bir dizi soruşturma başlatacak.


* PERU
KUSURSUZ İLLÜZYON KALESİ
Peruluların sadece %19'u, Başkan PEDRO CASTILLO'nun seçilmesinden bir yıl sonra iyi bir iş çıkardığına inanıyor.
Zaten 2 tur suçlamadan kurtuldu ve Kongre, içişleri bakanını görevden alarak adaleti engellediği suçlamalarını yakında tekrar deneyebilir.
Birkaç hafta önce Perulular, Başkan Castillo'nun baldızı ve evlatlık kızı Yenifer Paredes'i, cumhurbaşkanlığı ailesinin bulunduğu eyalet olan Cajamarca'daki küçük bir Chota kasabasında kaydedilmiş bir videoda bayındırlık işleri vaat eden Yenifer Paredes'i görebildiler. itibaren.
Paredes'in herhangi bir kamu görevi yok ve daha da kötüsü, söz verdiği işten sorumlu olacak bir arkadaşının sahibi olduğu JJM Espino Construction & Engineering şirketinin logolu bir yelek giyiyordu.
İşadamı ve cumhurbaşkanının baldızı, Castillo'nun maiyetinin birkaç üyesi ve diğerlerinin yanı sıra iki yeğeni, Cumhurbaşkanlığı eski sekreteri ve eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı şimdi bir vergi soruşturmasının konusu.
Bu son 4 kişiden 3'ü kaçak
NEDEN önemli
Çünkü Castillo hükümeti (yediğimiz  pitoresk  şapkalı o mütevazı kırsal okul öğretmeni ) sakarlığı ve küstahlığıyla beni şaşırtmayı  sürdürmeyi başarıyor.
Geçen Salı gecesi şu tweet'i attı: “Halkın Hükümeti adına, İçişleri Bakanı olarak Bay Mariano González Fernández'in Millete sunduğu hizmetleri takdir ediyorum. Bugün saat 21:30'da. m. Bu sektörün yeni başkanına yemin edeceğim” dedi.
Bu mesajla ve Başkanlıktan herhangi bir açıklama yapmadan González, 12 ay içinde görevi bırakan altıncı İçişleri Bakanı oldu.
Ana portföylerden birinin başında sadece 15 gün ile Castillo hükümetinin en kısa ikinci bakanı oldu.
González'in görevden alınması, tek işlevi, yakın zamanda atanan Ulus Savcısının emriyle yoğunlaşan Güç Yolsuzluğuna Karşı Özel Savcılar Ekibi'nin soruşturmalarını desteklemek olacak olan seçkin bir Polis  ekibinin oluşturulmasının açıklanmasından kısa bir süre sonra geldi. Castillo'ya yakın karakterleri içeren birkaç vaka.
Bu nedenle, cumhurbaşkanı anlamıyormuş gibi yapmasına ve bir yıldan az bir sürede 60'a yakın bakanın geçtiği bir hükümet olmasına rağmen, González'in görevden alınması bu 12'deki diğer görevden almalarla aynı değil. aylar.
Yaşananlar, Yürütme'nin mali araştırma çabalarını aktif olarak engellediğini gösteriyor.
Bu, kendisini, arkadaş ve aile çevresini içeren suçlamalarla ilgili olarak, adalet sisteminin işleyişini engellemek için yetkilerini kullanmasının bir modelidir.
Bu belirtiler, 19'unun aynı gecesinde  bir televizyon röportajında şunları söyleyen eski Bakan González tarafından da doğrulandı:
“Beyefendinin (başkanın) yolsuzluğa olan bağlılığından hiçbir şüphem yok ve ani gidişimin adaletin idaresini engellemekle ilgili olduğuna dair hiçbir şüphem yok.” Sonra bitirdi:
"Bay Castillo adaleti engelliyor çünkü uzman istihbarat ajanlarının kaçakları aramasını engelliyor."

* PERU II
SADECE BAZILARI İÇİN MACHU PICCHU
Yüzlerce hüsrana uğramış turist, bu Çarşamba günü Peru'da tarihi Machu Picchu mabedine giriş biletlerinin olmaması nedeniyle  protesto etti.
800 ila 1.000 turist giriş bileti talep etti, ancak yetkili ziyaretçi sayısı sınırına ulaşmıştı.
Biletler  19 Ağustos'a kadar tükendi.
Kültür Bakanlığı, turistlerin mülkün korunmasının ve tarihi mirasın korunmasının önemini anlamalarının önemli olduğunu açıkladı; bu nedenle, kutsal alanın istisnai değerine onarılamaz bir zarar gelmesini önlemeye çalışır.
Machu Picchu kasabasının sakinleri ise, bir acente aracılığıyla değil, doğrudan şehre gelen turizmi desteklediklerini; bu yüzden onlara sempati duydular: "Halkın talebi, harcanan ???? biletlerin en az yarısının burada satılmasıdır. Neden? Çünkü bu, Machu Picchu halkının lehine.
“Buraya gelen turist otelde kalan, marketten alışveriş yapan, lokantada yemek yiyen turist. Öte yandan, bir ajansla gelen hiçbir şey bırakmaz” diye açıklıyor Machu Picchu kasabasında yaşayan David Moreno.
Bu durum, hükümetin bu ay günlük kapasiteyi 3.000'den 4.000'e çıkarmasına rağmen gerçekleşiyor.
Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamada, çözüm için yetkililer ve bölge sakinleriyle görüştüklerini bildirerek, kutsal alanın korunmasının önemli olduğunu vurguladı ve açıklamayı "miras olmadan turizm olmaz" ifadesiyle sonlandırdı.


* AFGANİSTAN
KADINLAR, SADECE KADINLAR
Afganistan'da bir zamanlar tehdit altında olduğu düşünülen kadın hakları artık apaçık ortada.
Taliban ülkesindeki BM temsilcisi Alison Davidian'ın tespit ettiği gibi, cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda onlarca yıllık ilerleme tek bir hamlede yok oldu.
Afganistan, kızların ortaokula gitmesinin yasak olduğu ve kadınların belirli meslekler ve işlevler dışında ev dışında çalışmasının yasak olduğu dünyadaki tek ülkedir .
Hükümette kadın yok, Kadın İşleri Bakanlığı yok ve kadınların siyasete katılma hakkını gasp ettiler.
ABD ve NATO güçlerinin çekilmesinin ardından geçen yıl Ağustos ayında Taliban yönetimi ele geçirdiğinde, liderleri kapsayıcı bir hükümet sözü verdiler, ancak bugüne kadar hala kadın yok ve kesinlikle olmayacak.
Taliban, Afgan kadınlarının günlük hayatını bir çile haline getirdi.
78 kilometreden fazla seyahat ederken bir erkek refakatçisi olmalı ve halka açık yerlerde de yüzlerini kapatmalıdır.
Bu dayatmaların birleşimi, kadınların geçimini sağlama, sağlık ve eğitime erişme, şiddet durumlarından kaçma ve haklarını kullanma becerilerini sınırlandırmaktadır.
NEDEN umurumda?
Çünkü toplumsal cinsiyet haklarının gerçekte ne kadar kırılgan olabileceği somut olarak görülebilmektedir.
Taliban, iktidardaki ilk yıllarını kutlamaya hazırlanıyor, ancak hiçbir ülke rejimini tam olarak insan haklarına saygı duymadığı için tanımadı.

*İTALYA
GÖÇMENLER
Tıpkı bir ay önce, binlerce (en az 2.000 olduğu tahmin ediliyor) Sudanlı'nın nasıl kaçtığını hayretle gördük. Avrupa'nın Afrika'daki son sömürge yerleşim bölgesini -Melilla- ile Afrika'yı ayıran çiti "atlamak" için, 20'den fazla ölü ve yüzlerce yaralının trajik sonucu, geçen hafta sonu Akdeniz'de endişe verici rakamlara ulaştı
Açık denizlerde kurtarmalar ve göçmenlerin Avrupa'ya inişleri oldu.
Alman STK Sea Watch 3, Kuzey Afrika'dan çeşitli teknelerle Avrupa'ya ulaşmaya çalışan, tamamı aşırı kalabalık ve kötü durumda olan 444 göçmene 5 kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.
Onları kurtaran Alman gemisi hala karaya çıkmak için bir liman arıyor.
Geçen Pazar sabahı, başka bir STK olan SOS Méditerranée, Libya kıyılarında 57'si refakatsiz çocuk olmak üzere 87 kişiyi kurtardı.
STK'nın bildirdiğine göre hiçbiri can yeleği giymiyordu
Ama aynı zamanda, aynı Pazar, birkaç saat içinde 1000'den fazla göçmen İtalya'ya inmiş olacaktı.
Aslen Afganistan , Pakistan , Sudan , Etiyopya  ve Somali  kökenli olan bu insanlardan 522'si 16 çıkarmada Lampedusa'ya iniş yapacaktı.
Libya'nın Zuwara kentinden ayrılan 111 kişiyle sonuncusu .
İtalyan medyasına göre, Afrika'ya İtalya'dan daha yakın olan bu küçük kayanın kabul merkezi bunalmış durumda.
Ansa ajansına göre, 250 ila 300 kişi kapasiteli, şu anda yaklaşık 1.200 kişiye ev sahipliği yapıyor.
Son olarak, 179'u Messina'ya (sevgilim Sicilya'da) nakledilen 500 göçmenle birlikte başka bir tekne İtalyan Sahil Güvenlik tarafından kurtarıldı ve 5 kişi öldü.
Diğerleri Portopalo, Catania ve Crotone'a götürüldü.
BMMYK verilerine göre, bu yılın 1 Ocak ve 17 Temmuz tarihleri arasında, çoğu Bangladeş , Mısır , Tunus  ve Afganistan 'dan 32.782 göçmen ve mülteci deniz yoluyla İtalya'ya geldi.
Bu yıl 1200'den fazla insan Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken öldü

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ