Başarılı Gazeteci, Muhabir ve Program Sunucusu Emre Diner

Başarılı Gazeteci, Muhabir ve Program Sunucusu Emre Diner
26-05-2024

Emre Diner, 16 Ekim 1985 yılında Eskişehir’de doğdu. Birçok sivil toplum örgütünde basın danışmanlığı yaptı. Gazetecilik mesleğine 2007 yılında KKTC’nin ulusal gazetelerinden Halkın Sesi’nde başladı. Aynı zamanda Türkiye'nin köklü gazetelerinden biri olan VATAN gazetesinin de Lefkoşa Muhabirliğini sürdürdü. Diner, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunudur. DHA, CNN TÜRK, Posta Gazetesi, Akşam Gazetesi, Es Medya ve Kıbrıs Medya Grubu gibi birçok basın yayın kuruluşunda çeşitli kademelerde görev aldı. İyi derecede İngilizce ve Arapça bilir.

Diner, 2007 yılından bu yana profesyonel olarak sürdürdüğü meslek hayatında, bu güne kadar; Yunanistan eski Başbakanı Aleksis Çipras, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Dışişleri Bakanı, İsrail eski Dışişleri Sözcüsü Alon Liel, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, BM ve AB diplomatları, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi, Yunanistan eski Dışişleri Bakanı, Güney Kıbrıs Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs Savunma Bakanı, Photis Potiue Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Pakistan eski Başbakanı İmran Khan gibi isimlerle röportajlar gerçekleştirildi. Ayrıca Kovid 19 döneminde BioNTech ve Pfizer aşısını geliştiren Dr. Uğur Şahin’le Türkiye’den röportaj gerçekleştiren ilk gazeteci oldu. Yine Omicron varyantını ilk tespit eden Güney Afrikalı doktor ve Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı Dr. Angelique Coetzee ile Türkiye’den röportaj yapan ilk gazeteci oldu. Yaptığı canlı yayınlarıyla, Avrupa'da medya alanında gerçekleştirilen kamuoyu yoklamaları neticesinde üst üste birinci olan ve bu nedenle AB Yıldızı ödülünü alan Diner, halen TGRT’de devam ettiği "Dünyada Bu Gün" adlı programında, gündeme dair yapmış olduğu tespitleriyle, dış politikada ve uluslararası arenada dikkatleri sürekli üzerine çekmektedir. Özellikle dünyada ve Türkiye'de dış politikaya dair yaptığı habercilik anlayışıyla izleyicisine farklı bir bakış açısı sunmakta, konusunda deneyimli ve uzman konuklarıyla birlikte her pazartesi günü konuşulmayan konuların konuşulduğu, bilinmeyen ve gizli kalmış konuların cesurca masaya yatırıldığı programında, paylaştığı tüm konu ve olayları izleyicisine farklı pencerelerden göstermeye devam etmektedir.

         

İsrail ve Filistin savaşında yaptığı canlı yayınlar neticesinde adından çokça söz ettiren Diner, yaptığı başarılı programlarıyla, Avrupa Ülkelerindeki haber izleyici kitlesinin katılımıyla gerçekleşen reyting araştırma sonuçlarına göre, Avrupa’da Türk medyasını defalarca birinciliğe taşıdı. Türkiye’nin son dönemde yetiştirdiği başarılı gazetecilerinden biri olan, muhabir ve program sunucusu Emre Diner ve tüm çalışma arkadaşlarını, doğru haber ve etkin gazetecilik ilkesiyle büyük bir inanç ve azimle gerçekleştirdikleri başarılı çalışmaları için, UGEP ve eura24.com ailesi olarak tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?