USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KIZKUMU PLAJI

14-06-2022

Değerli Okurlar;

                 Bugün bu yazımızda sizlere Muğla ili Marmaris İlçesine bağlı olan ve Orhaniye Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kızkumu Plajı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

                  Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Kızkumu Plajı belirtmiş olduğum gibi Marmaris ilçemize bağlı Orhaniye Mahallesi sınırları içerisindedir. Şehir merkezine uzaklığı 30-35 kilometre kadardır. Marmaris’ten Datça İstikametine giderken sola dönülen, Selimiye ve Bozburun istikametine devam eden yol üzerindedir. Yol tek şerit olup dikkatli gidildiği takdirde sorunsuz gidilip gelinebilir.

                  Kızkumu ülkemizde denizin üzerinden yaklaşık 600-620 metre yürüyerek karşı kıyıya geçilen tek bilinen yerdir. Yürünen yolun eni 4,5 metre civarındadır. Bölgenin coğrafi yapısından kaynaklı doğal ve değişik bir yürüyüş yoludur. Bu değişik duyguyu tatmak, burada denize girmek isteyen yerli ve yabancı misafirlere restoranlar, oteller, apart oteller hizmet vermektedir. Haftada bir kez de sebze ve meyve pazarı kurulmaktadır. Hemen yakında birde marina bulunmaktadır. 

              Diğer taraftan çevre göz zevkinize hitap edecek olağanüstü bir doğaya sahiptir. Ormanlık alan bir hayli fazla olup fotoğraf tutkunlarının da favorisi bir bölgedir.

              Çeşitli kaynaklardan aldığım bilgide buranın efsanesi anlatılmaktadır. Olduğu gibi aktaracak olursam;

             Bybassios Kralı’nın kızı ile civarda yaşayan bir balıkçı genç yavukludurlar. Gece olduğunda sahile inen Kralın kızı elindeki ışıkla balıkçı gence işaret gönderince işareti gören  balıkçı genç karşı kıyıdan bir sandal temin ederek gelir. Böylece iki yavuklu buluşmuştur. Bybassios Kralı bunu öğrenir öğrenmez derhal askerlerine talimat verir. Kızı yakalayan askerler elindeki ışıkla balıkçı gence sahte işaret gönderip onu tuzağa düşüreceklerdir. Kız askerlerin elinden bir şekilde kurtulur ve genç adama doğru yani denizin ortasına koşar ve kızın her attığı adımda arkasından denizde bir kumsal oluşur. O sırada Kralın askerlerinden bir tanesi bir ok fırlatır balıkçıyı vurmak amacıyla fırlattığı ok yanlışlıkla kıza isabet eder. Kızın akan kanı kumları kızıllaştırır. Balıkçı genç Kralın kızını, güzel prensesi sandala alır ve ortadan kaybolurlar. Onları o andan itibaren kimse göremez ve nerede olduklarını bilemez. Efsaneye göre kumların renginin kızıl olması kızın kanından dolayıdır. Yine efsaneye göre bu yoldan yürüyen ve dilek tutan herkesin dileklerinin kabul olacağına dair bir inanış da vardır.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?