Özel Haber

Yüksek İhtisas Üniversitesinde Neler Oluyor?

Yüksek İhtisas Üniversitesi’nde rektörlük ile mütevelli heyeti arasında yaşanan ve mahkemeye de taşınan tartışmalar sürüyor. Rektör Prof. Dr. Paç, Mütevelli Heyeti Başkanı Erol Usta’nın üniversite ve vakıf yönetimini usulsüz şekilde ele geçirdiğini ileri sürdü. Paç, “Üniversitenin web sitesine, resmi yazışma sistemine el konuldu. 7 kişinin işten usulsüz bir biçimde, mütevelli heyet kararı ile atıldığına şahit olduk. "

Yüksek İhtisas Üniversitesinde Neler Oluyor?
05-04-2023 21:20
05-04-2023 21:26
Google News

Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç, üniversitenin mütevelli heyeti ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı (TİVAK) Başkanı olarak görev yapan Erol Usta'nın üniversiteyi ve vakfı usulsüz bir şekilde ele geçirdiğini ileri sürdü.

"Yüksek İhtisas Üniversitesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı'nın bir üniversitesidir. Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı'nın, 2013'te Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı Yüksek İhtisas Üniversitesi olarak kuruluşunu katkılarla gerçekleştirdik. Bu katkıların bir bölümünü, üniversitenin kurulmasında ekonomik katkı sağlayanlar oluşturuyordu. Bu katkının bir kısmını Erol Usta, tartışmalı malvarlığı olan bir katkı modeli ile gerçekleştirdi. Diğer malvarlığını da Zile Ticaret Odası'nın bağışı ile oluştu.

"EROL USTA'NIN, 2022 ŞUBAT AYINDA YAPILAN OLAĞAN GENEL KURULDA VAKFI ELE GEÇİRMESİNE ŞAHİT OLDUK"

Akademik olarak başlarılar sürerken eksik olan önemli şeyler hastanemizin, teknokentimizin ve kampüsümüzün olmamasıydı. Bu nedenle büyük ümitlerle mütevelli heyete kattığımız iş adamları ve bürokratlardan bu konuda çabalar beklerken garip bir şeye şahit olduk. Erol Usta'nın, 2022 Şubat ayında yapılan olağan genel kurulda vakfı ele geçirmesine şahit olduk. Şimdiye kadar Yüksek İhtisaslılarca, oranın öğretim üyelerince yönetilmiş olan bir vakfın, kendisi mimar olan ne akademik ne de hekimlik birikimi olmayan birine vakfın emanet edilmesiyle sonuçlandı. Bunun nedeni de kendisinin akrabalarının ve şirketinde çalışanlarının vakfa üye kaydedilerek çoğunluk sağlamaları şeklinde tezahür etti.

"EROL USTA, DAHA SONRA ÜNİVERSİTE MÜTEVELLİ HEYETİNE DE YENİ 6 KİŞİ ATAYARAK ÜNİVERSİTE MÜTEVELLİ HEYETİNİ DE ELE GEÇİRDİ"

Vakfı ele geçiren Erol Usta, daha sonra üniversite mütevelli heyetine de yeni 6 kişi atayarak üniversite mütevelli heyetini de ele geçirdi. Yönetimi tamamen aile ve şirket üniversitesine dönüştürme gayretinin fark edilmesi üzerine yasal girişimlerde bulunduk. 2022'de yapılan genel kurulun iptalini, 17. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı ile sağladık. Ama istinafa gidildi, istinaf sürecinde işlem devam ediyor. Görev süremin 17 Nisan'da dolması arifesinde bütün destekleri, üniversitenin akademik faaliyetlerini sekteye uğratacak şekilde önleyerek üniversiteden dışlanmam sağlanmaya çalışıldı. Bu çerçevede, geçen hafta mütevelli heyet toplantısında, 7 mütevelli heyet üyesi ile birlikte, mütevelli heyet toplantı salonuna Erol Usta ve 4 yakını tarafından alınmadık. Kapıda bekleyen güya güvenlikçi insanlar, bizim mütevelli heyet toplantısına girmemizi engellediler. Sonunda alınan kararlara dahlimiz olamadı. Polis çağırmamız üzerine ilgililer ayrıldılar ve biz 14 kişilik mütevelli heyet toplantımızı yaptık ve gerekli kararları aldık.

"ÜNİVERSİTENİN WEB SİTESİNE, RESMİ YAZIŞMA SİSTEMİNE EL KONULDU"

Üniversitenin web sitesine, resmi yazışma sistemine el konuldu. Ama bu sabah geldiğimizde, benim özel kalemim, özel kalem müdürüm, güvenliğim, şoförümün de içinde olduğu 7 kişinin işten usulsüz bir biçimde, mütevelli heyet kararı ile atıldığına şahit olduk. Ayrıca benim elektronik sistemime de el koyarak dışarı yazı yazmama engel oldular. Şimdiye kadar kendi yaptıkları usulsüzlükler, ihale sorunları, yabancı öğrenci yolsuzlukları da dahil pek çok konuda mahkemelere ve YÖK'e müracaatta bulunduk. Bunların sonucunu beklerken uğradığımız bu hazin durumun giderilmesi için de savcılığa başvuru yaptık, hukuki mücadelemiz devam etmektedir.

"GEREK SİYASİ GEREK BÜROKRATİK GÜÇLER KULLANARAK KAYYUM ATAMASI ENGELLENMİŞTİR"

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yaptığımız şikayetler çerçevesinde, Vakıflar Teftiş Kurulu'nun bu usulsüzlükleri önlemek için kayyum atama talebinin olduğunu öğrenmemize rağmen gerek siyasi gerek bürokratik güçler kullanarak kayyum ataması engellenmiştir.

"YÜKSEK İHTİSASLILAR VAKIFTAN ATILSIN DİYE DE MAHKEMEYE BAŞVURULMUŞTUR"

Hastanede görevli pek çok üyemizin ve vakıf üyelerimizin bir kısmının deprem bölgesine gitmesi nedeniyle 9 Şubat'ta vakıf yönetim kurulumuzun çoğunluğu ile aldığı olağan genel kurulumuzu bir ay erteleme kararına rağmen Erol Usta ve akrabaları, olağan genel kurulu korsan bir biçimde yaparak bizi vakıf yönetiminden de uzaklaştırmışlardır. Yüksek İhtisas Hastanesi'nin kapanması nedeniyle Yüksek İhtisaslı öğretim üyelerine artık ihtiyaç kalmadığı, vakfın ilgili maddeleri iptal edilerek, Yüksek İhtisaslılar vakıftan atılsın diye de mahkemeye başvurulmuştur."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3379+47
2Fenerbahçe3374+43
3Beşiktaş3474+39
4Adana Demirspor3363+29
5Başakşehir FK3353+11
6Trabzonspor3351+6
7Konyaspor3349+9
8Kayserispor3349-3
9Fatih Karagümrük3344+7
10Alanyaspor3441-10
11Kasımpaşa3340-12
12MKE Ankaragücü3339-7
13Antalyaspor3338-8
14Sivasspor3437-9
15İstanbulspor3335-21
16Giresunspor3334-19
17Ümraniyespor3327-15
18Gaziantep FK3325-32
19Hatayspor3323-55
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ