USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

“GÜNAYDIN” KELİMESİ CAHİLİYE DÖNEMİNE Mİ AİT?

05-05-2022

Bu soruyu duyunca hemen “Cahiliye dönemi Türk Tarihinde yoktur” dediğinizi duyar gibiyim.

İyi de tarihçi olmayan, hatta dilci de olmayan bir zat, neden durduk yere hükmünün geçmediği bu alanlarda kafaları karıştırmaya çalışıyor dersiniz?

Bu bir taktik, bu bir strateji… Dini bir kimlik taşıyan birilerinin müdahale etmeyeceği herhangi bir alan var mıdır ki… Onların tarih, dil, ekonomi, sosyoloji vs. vs. okumadan da hüküm vereceği alanlar vardır.

Bütün dünya dillerinde Allah (cc) adını karşılayan kelimeler haliyle vardır. Ama onlar, hiçbirini sorun etmezler de sadece “Tengri” kelimesine karşıdırlar. Çünkü, Türk tarihinde çok güçlü bir yer edinen tek Tanrı inancı “Tengricilik” olarak  Allah’ın varlığına ve birliğine  öyle güzel bir yer bulmuş ki bunu alaşağı etmek için Türklerin tarihsel inanç kültürünü, semavi dinlere geçmede büyük bir avantaj saymak yerine Türk’e ve Türkçeye düşman olmak… yaptıkları tek şey budur. Türkler,  bugün Arapçalarını kullandığımız bütün İslami kavramların karşılığını bulup Türkçeye kazandırmışlar ve kullanmışlardır. Yalvaç ne demek? Tamu ne demek? Birazcık bakmak bile yeterlidir. 

Hoca Ahmet Yesevi’de ve Yunus Emre’de geçen Çalap kelimesi de oldukça güzeldir. Yani Türkçede Tengri (Tanrı) kelimesini karşılayan başka sözler de mevcuttur. Eski Osmanlı kayıtlarında Çalapverdi, Tanrıverdi, Hüdaverdi, Allahverdi gibi isimlerin hepsine rastlarsınız ama onlar nedense hep Türkçe olanına düşmandırlar.  Yaratan / Yaradan kelimesine düşman olmayı akıl terazisi ile tartacak durumum yok. Böyle bir mana güzelliğine düşman olmak, Türkçeye düşman olmaktır, Türkçeye düşman olmak ise Türk’e düşman olmaktır. Böyle yapan birisi Allah’a nasıl dost olacak aklım almıyor?

Asıl cahiliye dönemini ben size göstereyim, azıcık bir perde aralamak yeterlidir. Diyor ki:

-Ben Müslüman olmayan atalarımı ata olarak kabul etmem.

Sanki kendi elinde böyle yetki varmış. Oğuz da onun atası değil, Atilla da değil.  Özbeöz Türkçe isimler taşıyan atalarının adlarını sıralıyor. Vah garibim vah… Türkler Müslüman olduktan sonra da Türkçe isimler almaya devam ettiler. Çağrı Bey’i, Tuğrul Bey’i, Sultan Alpaslan’ı ne yapacaksın? Kılıçaslan’a ne olacak? İkincisi ve en önemlisi… Müslümanlık indikten sonra Arap coğrafyasında eski Cahiliye dönemi isimlerini değiştirip İslami isimler mi aldılar? Herkesin adı aynen durdu. Öyleyse Türkçeye ve Türk’e düşman olmak nedendir? Bu coğrafyadan niçin Türkçeyi silmek istiyorsunuz? Neden Türk Tarihini değiştirmek istiyorsunuz? İslamiyet’e çok büyük hizmetleri olduğunu herkesin bildiği aziz Türk Milleti, bir övgüyü dahi hak etmiyor öyle mi? Hadi övmeyin de, Türklüğün mukadderatı üzerine din adamı kisvesiyle kurduğunuz bu tezgah nedir?

- Siz Türk yurduna Arapları doldurarak Türk Milletinin etnik yapısını değiştirerek Türkleri Araplaştırmak mı istiyorsunuz?

- Türk’ün özgürlük damarını yok etmek ve onun esaret tanımayan ruh yapısını mı değiştireceksiniz?

- Neden Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları ile kol kola geziyorsunuz? Siz Türkiye Cumhuriyetini yıkıp yeni ve kozmopolit bir devlet mi kurmak istiyorsunuz? Anayasanın ilk dört maddesini değiştirmek hevesiniz hala kursağınızda mı duruyor?

SON SÖZ

Bizim tarihimizde Cahiliye dönemi yoktur. Bizim tarihimizde kız çocuklarını diri diri gömme diye bir şey asla görülmemiştir. Bizim tarihimizde Gök Tanrı vardır, Görklü Tanrı vardır. Adı güzel, kendi güzel Muhammed vardır. Biz hiçbir zaman puta tapmadık. Kabe’yi putlarla dolduran da biz değiliz. O putların helvasını yapan da biz değiliz. Acıkınca o helvaları yiyen de…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?