USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Arjantin'de Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez'ten halka çağrı

Yüksek enflasyon, artan yoksulluk ve borç yükü nedeniyle protestocuların cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçtiği Arjantin'de Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez "birlik" çağrısı yaptı.

Arjantin'de Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez'ten halka çağrı
10-07-2022 21:05
10-07-2022 21:11
Google News
Bir süredir başkent Buenos Aires'in sokaklarda ve bulvarlarda kamp kurarak hükümetin politikalarını ve yaşanan sosyo-ekonomik zorlukları protesto eden halk bağımsızlık günü kutlamalarında protesto yürüyüşü düzenledi. Büyük Meydan'da toplanan protestocular genel grev çağrısında bulundu.
Daha sonra cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçen protestocular binanın önünde de tencere çalarak ve ulusal marş okuyarak eylem düzenledi.
Arjantin'in bağımsızlık günü dolayısıyla bir konuşma yapan Fernandez, döviz rezervlerinin düşük olduğu ve küresel enflasyonun yükseldiği bu dönemde ülkenin ekonomik sorumluluğa ihtiyaç duyduğunu belirtti ve "Mali denge ve döviz istikrarına doğru giden yolda yürümeliyiz" dedi.
"Birlik" kavramına vurgu yapan Arjantinli lider "Tarih bize bu değeri en zor günlerde korumamız gerektiğini öğretti" diye konuşu.
Dünyanın en büyük mısır ve soya üreticileirnden olan Güney Amerika ülkesi yıllık yüzde 60'ı aşan enflasyon, para birimi üzerindeki büyük baskılar ve zayıf döviz rezervinin akaryakıt ithalat maliyetindeki artış  karşısında tükenmesiyle mücadele içinde.
"IMF, 21'inci yüzyılın İspanya İmparatorluğu"
On yıllardır ekonomik kriz dalgalarıyla boğuşan ülke bu yılın başında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 2018'de başarısızlığa uğrayan ekonomik programın yerine 44 milyar dolarlık yeni bir borç yapılandırma anlaşması imzaladı. Ülkede birçok kişi sıkı ekonomik politikalardan IMF'yi sorumlu tutuyor. 
Başkenti dolduran protestocular cumartesi günü ellerinde "IMF'den ayrıl" ve "Dışarı. Fon. Dışarı!" yazan dövizlerle yürüdü. Eylemciler hükümetten borç ödemesinin yapılmaması çağrısında bulunuyor.
Yürüyüşe katılan sosyalist milletvekili Juan carlos Giorgano ülkesinde devasa bir kriz olduğunu belirterek "Arjantin IMF'nin yarı sömürgeci prangalarında. Bugün, Arjantin'in ikinci bağımsızlığı için buradayız. Arjantin IMF ile bağlarını kesmeli, IMF, 21inci yüzyılın İspanya İmparatorluğu" diye konuştu.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ