USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

ARMİN LASCHET TÜRK İŞ İNSANLARI İLE BULUŞTU

ARMİN LASCHET TÜRK İŞ İNSANLARI İLE BULUŞTU
26-04-2022

KÖLN-Türk-Alman İş İnsanları Derneği TDU NRW Hiristiyan Demokrat Partisi Eski Başkanı ve önceki dönem Başbakan adayı Armin Laschet ile 'Köln Leonardo Hotel' de konferans düzenledi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı konferansa T.C.Köln Başkonsolosu Turhan Kaya,. T.C.Çalışma Ataşesi Anıl Gürtuna ,iş insanlarından ve derneğin danışma Kemal Şahin,KRV Uyum Müsteşarı Gonca-Türkeli Dehnert, iş insanları ve dernek temsilcileri katıldılar. Açılış konuşmasını yapan Türk-Alman İş İnsanları Derneği TDU NRW Başkanı Dr.Abdullah Emili,Armin Laschet'in geçmiş yıllarda Türkler için KRV eyaletinde özellikle uyum bakanı iken yapmış olduğu çalışmaları övdü. Laschet'in Türk toplumuna bakış açısının aynı zamanda Türk'lerde de bir paradigma değişikliğine yol açtığını belirten Dr.Emili,iş insanları derneği olarak kendilerinin de Türkiye-Almanya arasında köprü görevi üstlendiklerine işaret etti.

TDU'nun 30 yıl evvel kurulduğunu belirten Dr.Emili,Türkiye'den Almanya'ya da birçok yatırım yapan Türk şirketleri ile irtibat halinde olduklarını ve bunlara da yardımcı olduklarını söyledi. KRV eyaleti olarak en fazla Türk kökenli nüfusa sahip olduklarını belirten başkanın,Türk girişimcilerin de bu bölgede çok ciddi yatırımı olduğunun altını çizdi. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) da dünya markalarının pazaryeri Almanya'nın 50 en büyük şirketinin 19'u bu eyalette yer almaktadır. Vestfalya eyaletinde aşağı yukarı 30 bine yakın Türk girişimci bulunuyor. 30000 girişimci yaklaşık 150000 kişiyi istihdam ediyor. Türk girişimcilerinin KRV eyaletindeki cirosu yaklaşık 15 milyar Euro bazında.   

İKİ DİLLİ EĞİTİM TEŞVİK EDİLMELİ

Daha sonra açılış konuşması için kürsüye davet edilen TC Köln Başkonsolosu Turhan Kaya ise,Almanca olarak yapmış olduğu konuşmasında KRV'da Almanya-Türkiye ilişkilerine dikkat çekti. Başkonsolos Kaya, işadamlarına da çağrıda bulunarak işverenlerin meslek eğitimini temini için destek vermelerini istedi. Özellikle iki dilli eğitimi teşvik edilmesi için çağrıda bulundu.

 

TÜRKİYE-ALMANYA EKONOMİK İLİŞKİLER ARTACAK

Daha sonra kürsüye davet edilen eski Başbakan adayı Armin Laschet,Türkiye'nin artık dışa açıldığını ve bağlamda ekonomik ilişkilerin de artmasına dikkat çekti. Laschet, Türkiye'nin Ukranya krizindeki ara bulucu rolünden övgü ile bahsederek, özellikle 'Antalya Diplomatik Forumunda' düzenlemesini övdü. Laschet, kendisinin de Antalya'daki toplantıya katıldığını belirterek,artık Türkiye'nin jeopolitik açılımı bağlamında Avrupa'nın güvenliği için önemine dikkat çekti.

SOLİNGEN FACİASI İÇİN ÖDÜL TÖRENİ BAŞLATTIM

Laschet,1993 yılında beş aile ferdini Neo-Naziler tarafından hunharca yakılarak kaybeden Genç ailesi için ödül töreni KRV Başbakanı olduğu döneminde başlattıklarını da söyledi. Türkiye-Almanya ilişkilerin en kötü döneminde başlatılan tören için Türkiye Dış İşler Bakanı Mevut Çavuşoğlu'nu davet etmesi üzerine KRV eyalet meclisinin karşı çıktığını belirten Laschet,ödül törenin siyaset dışı bir etkinlik olduğu için merasimi başbakanlık ofisine aldıklarını da hatırlattı.

ULUSLARASI DOĞRU POLİTİKALAR SONUCU EKONOMİK İLİŞKİLER DE GÜÇLENECEK Türkiye'nin uluslararası alanda doğru politikalar yapması sonucunda,Türkiye'ye de dış yatırımın artacağın ve ekonomik olarak da bunun etki yapacağını düşünen Laschet, ayrıca artık Türkiye'den Almanya'ya 2013 yılına nispeten ihracatın arttığını ve ihracat ile ithalatın da dengelendiğini belirtti.

YEŞİLLER PARTİSİ SİLAH ALIMINDA ÖNDE

Genel seçimler öncesinde Yeşiller partisinin de silah konusunda sürekli Merkel hükümetini eleştirdiğini anımsatan Laschet, Ukranya savaşı sonrası Yeşillerin de ampul hükümeti dahilinde silah alımı konusunda yüzde 180 derece çark ettiğine işaret etti. Laschet,ama bu durumda hükümetin doğru yapması konusunda desteklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

CDU İÇİN DE ÖZ ELEŞTİRİ Laschet, CDU olarak da maalesef sadece bir Türk kökenli vekil olmasının üzüntü verici ve bu sayının az olmasına dikkat çeken Laschet, bu konuda öz eleştiri yaptı.


SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?