Uluslararası Göç Çalıştayı

Uluslararası Göç Çalıştayı
20-09-2023

İstanbul Fatih belediyesi ev sahipliğinde ve merkezi Berlin’de olan Almanya'nın Berlin şehrinde, Avrupalı Türklerin en geniş tabanlı inisiyatif grubuna sahip, European Tulips Club (ETC) e.V. Türk düşünce kuruluşu ve Erasmus destekleri ile İstanbul’da ulusla arası göç çalıştayı yapıldı.

Çalıştaya Avrupa’dan 20 kişilik uzmanlar oluşan bir ekip ve Türkiye’den üniversitelerden 20 kişilik bir ekip katıldı.

Göç ve göçmenlerin sorunlarına çözüm için böyle bir akademik çalışma ülkemizde yapılması Fatih belediyesi için özellikle bir ayrıcalıktır çünkü ben daha önce herhangi bir belediyenin böylesi bir çalışma içerisinde olduğunu görmedim. 

Türkiye’de göç sorunu her platformda tartışılıyor.

Ülkemizin neredeyse birinci sorunu haline gelmiş durumda ve bazı siyasi partiler göçmen sorunu öne çıkararak siyasi rant peşindeler. 

Göç ve göçmenlere ile ilgili halk arasında korkunç bir algı yönetimi devreye girdiğini tespit ettik.

Bu algı yönetiminin merkezi bir yerden yapıldığı izlenimi bizde oluştu. 

Bu algının halkın arasında gündelik hayatın bir parçası olması bizleri endişelere ve kaygılara sevk etti.

Türk basınında bu konuda çok sorumsuz davrandığını gördük. 

Göç ve göçmenler deyince ilk akla gelen Suriyeliler geliyor ve halk arasında onlarla ilgili anlatılanlara bakılınca Suriyeliler, Türkiye’de Türker’den daha çok haklara sahip ve onlara dokunulamaz gibi bir söylem ve algı oluşturulmuş durumda. 

Çok farklı ve değişik hikayeler anlatılıyor, Suriyelilerin hikayeleri, birazda Avrupa’daki Türklerin hikayelerine yüzde seksen benzerlik gösteriyor. 

Aramızda çok benzerlik var bizler nasıl geçmişte Almanlar tarafından eleştirilmişsek, dışlanmışsak onlarda bugün aynın şekilde eleştiriliyorlar ve sorgulanıyorlar. Göçmenlerin yaptıkları olumsuzluklar öne çıkarılıyor ve o olumsuzluklar üzerinden tartışmalar yapılıyor.

Evet olumsuz tarafları yok mu elbette vardır fakat bunu düşmanca bir tavra dönüştürmek çok tehlikeli.

Bir topluluğu hedef göstermek onları şeytanlaştırmak ne kadar sağlıklı ve gündelik siyasetin bir parçası haline getirmek ise çok tehlikeli. 

Ülkemiz daha önce 6,7 Eylül olaylarını yaşamış bir ülke bunun acısını hala bugün bile hissediyoruz.

Suriyelileri kullanarak mevcut iktidar ile hesaplaşma ve onun üzerinden siyasi rant kavgası yapmak ülkemiz için yapacak en büyük kötülüktür.

Eğer göç tartışması, sosyal bir patlamaya sebep olursa bunun vebalini kim taşıyacak?

Göç çalıştayı çok başarılı oldu, bütün katılımcılar bu sorunun çözümü noktasında İstanbul Fatih belediyesinin çok gayretli ve mücadele azmini gördüğümüzü belirmeliyim.

Bu çalışmada sorunları tespit ederek ana başlıklar altında nasıl çözümler getirilebilir sunumları yapıldı.

Ana başlıklar olarak: Mülteci ve göçmenleri anlamak, zorunlu göç nedir, sosyal ekonomik perspektiften Türkiye’de geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, göçün Avrupa’ya kazandırdıkları, göç hatıraları, birlikte yaşama kültürü, göç süreci nasıl yönetilir gibi başlıklar altında sunumlar ve konuşmalar yapıldı.

Avrupa’daki Türklerin yaşadığı sorunlar ve onların yaşadığı sorunlarla Türkiye’de yaşayan göçmenlerin mukayeseleri yapıldı.

İnşallah bütün bu çalışmalar bir rapor haline getirilecek ve kitap olarak yayınlanır. 

Çok verimli ve akademik bir çalışmaydı.   

Fatih belediyesini tebrik ediyorum ve bu çalışmanın diğer belediyeler için örnek alınmasını bekliyoruz.

Bilhassa İstanbul büyük şehir belediyesinin bu konuda ne gibi bir çalışma yaptığını ben öğrenemedim, telefonla aradığım hiçbir yetkili doğru düzgün bir cevap veremedi.

İstanbul gibi metropol bir şehir neler yapıyor bununla ilgili herhangi bilgi alamadık maalesef.

Çünkü göçmenler sorunu hepimizin sorunu ve acilen çözümler üretilmesi gerekiyor. 

Ben bu çalışmadan sadece Türkiye’deki kurumların ders almasını ve ders çıkarmasını beklemiyorum, aynı zamanda Avrupa’daki sivil toplum kuruluşlarında örnek almasını bekliyorum.

Yıllardır göçmenlere, Türklere ve Müslümanlara hizmet verdiğini söyleyen sivil toplum kuruluşların böyle bir çalışmayı neden yapmadıklarını sorgulamalarını istiyorum.

İstanbul Fatih belediyesinin çok hazırlıklı olduğunu gördük ve uzman kadrosu ile göç sorunlarını yönetmek konusunda gayretleri takdire şayan.

Bu çalışmanın ikincisi inşallah Ekim ayı sonunda Berlin şehrinde yapılacak ve oradan da çok faydalı bir çalışmanın çıkacağına inanıyorum.

Böylesi uluslararası bir çalışmanın geçte olsa yapılması örnek alınır inşallah diğer kuruluşlar tarafından. 

Buradan emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?