USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Duruma Göre Görünenlerden, Farkında Olunanlara

22-06-2022

Avrupa‘nın en kapsamlı Avrupa Türk Medya Zirvesi, 2016 yılında Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde ki Gazete-Sosyal Medya sahipleri ve gazetecilerin biraraya gelerek kurdukları „Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Birliği’nin organize ettiği Zirvesinin birincisi 2019 yılında Almanya’nın Essen şehrinde yapılmıştı. Korona kısıtlamaları sebebiyle iki yıl ara verilen‚ Avrupa Türk Medya Zirvesi’nin ikincisi 12.06.2022 tarihinde Almanya’nın Bottrop şehirinde yapıldı.

Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Paşa AKBAŞ, Avrupa Türk Medya Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada; Avrupa’daki Türk basının durumundan,yükselen ırkçılığa, gerilen AB-Türkiye ilişkilerine kadar bir çok konuyu içine alan manifesto niteliğindeydi.

„Burada bulunan herkesin özellikle Avrupadaki Türk basınımıza destek amaçlı burada olduklarının farkındayız . Avrupa Türklerinin etkili bir toplum olma yolundaki olmazsa olmazı Basının daha güçlü, daha kurumsal, daha etkili olmasından geçtiginin hepimiz farkındayız. Bizler daha geniş kitlelere ulaşmak üzere yola koyulduk aynı gaye ile sizlerle biraraya gelerek bu tür etkinliklerle farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

Türk basınının sorunlarına çözüm bulunması amacıyla hem yaşadığımız Avrupa ülkelerinden, hem de Türk Devletinden taleplerimiz bulunduğunu, ancak bu taleplere bugüne kadar bizim istediğimiz düzeyde karşılık bulamadığımızı belirtmek isterim.

Birinci vatanımız Türkiye ile ikinci vatan dediğimiz Avrupa arasındaki ilişkilerdeki gerilemenin bizleri doğrudan olumsuz etkilediğini, bundan çıkar sağlayanların İslam düşmanlığı, ırkçılık , ayrımcılık ve yabancı düşmanlığını körükleyerek yaşadıgımız ülkedeki aşırı sağcıların Avrupanın huzurunu bozmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmektedir.

Avrupalı dostlarımızla omuz omuza buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini, bunun için güçlü ve bu sorumluluğu bilen bir Türk basınına ihtiyaç duyulduğunu Avrupanın değerlerine bağlı olan Avrupalı dostların unutmaması gerekmektedir.“

Bu bağlamda, Avrupa'da giderek kan kaybeden, eriyen ve etkinliği azalan Türk Basınının karşı karşıya bulunduğu sorunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yayınlarında gazetecilik ilkelerine uymalı, sorumlu davranmalı, tüm zorluklara rağmen sürdürülebilirliği sağlamalıdır.

  • Avrupa’daki Türk girişimciler reklam bütçelerinden yerel ve bölgesel basın-yayın organlarına mutlaka pay ayırmalı ve bunu bir sosyal sorumluluk gibi algılamalıdırlar.

  • Başta çatı örgütleri olmak üzere STK'larımız yerel basın ile daha güçlü iletişim içinde olmalıdır.

  • Avrupa’daki Türk toplumunun kanaat önderleri de bu konuda üzerine düşeni yapmalı, farkındalık oluşturmalıdır.

  • Türkiye ve Avrupa resmi makamları, kurumsal anlamda konuyu ele almalıdır. Avrupa Türk Toplumunun güçlü bir iletişime sahip olması her iki taraf için de faydalı olacaktır.

  • Başta Basın İlan Kurumu olmak üzere Avrupa‘daki vatandaşlarımıza yönelik çıkan kanunlar, yönetmenlikler Avrupadaki Türk basınına reklam olarak vermelidir. Zira bu devletin vatandaşını bilgilendirme görevleri arasındadır. Ben kanun çıkardım ara bul mantığından vazgeçilmelidir.

Prof. Dr. Osman Can Ünver’in oturum başkanlığını yaptığı „Avrupa’daki Türk Medyasının Problemleri ve Çözüm Önrileri“ konulu açık oturuma katılan gazete sahipleri ve gazeteciler sektördeki yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm yolları hakkındaki görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.

Birçok Avrupa ülkesinden Gazeteci, Gazete sahibi, yazar, siyasetci, resmi kurum temsilcisi ve STK yöneticisinin katıldıkları Avrupa Türk Medya Zirvesi’nde Prof.Dr. Uğur Şahin ve Prof.Dr. Özlem Türeci çiftinden sonra göğsümüzü kabartan Yapay Kalp Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy, 2022 Brost-Ruhr Ödülü sahibi Dr. Ferya Banaz Yaşar’ın, Dr. Oğuzhan Yazıcı (CDU), Volkan Baran (SPD) Türk kökenli Almanya milletvekillerinin, Medya zirvesine katılmaları ayrı bir zenginlikti.

Ayrıca Avrupa Türk Medya Zirvesi’nde Eura24 News „En Başarılı İnternet Yayıncılığı“ ve yazarımız Orhan Aras „Türk Edebiyatına Katkı“ ödülü aldı.

İnşallah, hemen hemen Türk devleti dışında dünyada hiç bir ülkeye nasip olmayan AB ülkelerinde ki altı milyon genç, dinamik, üretken, eğitimli varlığı daha fazla göz ardı etmeden „duruma göre görülenler“ kategorisinden çıkarılarak „farkında olunanlar“ oluruz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Hayati Yaman
Hayati Yaman 1 hafta önce
Maşallah. Tekrardan tebrik ederim sizleri...